Vyhledávání

Webkamery

Obrázek z webkamery

Obrázek z webkamery

Úřední hodiny

Pátek 2000 – 2100 hodin

Kontakt

Telefon OÚ:
(+420) 566 675 150
Starosta:
(+420) 566 675 208
(+420) 728 478 298
E-mail:
Obec Poděšín
Webmaster:
Josef Kotva

Další kontakty

Styly: Vypnout styly

Prohlášení o přístupnosti

Kde najdete Poděšín

Mapa obce Poděšín

Czech Point

Czech Point

Toto je archivní verze webu obce Poděšín.
Aktuální web naleznete na adrese http://www.podesin.cz/.

Světové sochy

Zdroj: www.wikipedia.cz.

1. Brazílie – Rio de Janeiro – Cristo Redentor – výška 38 m.

Corcovado je hora vysoká zhruba 710 metrů. Cristo Redentor je socha stojící na vrcholku hory - symbolizuje přivítání do města. Je vysoká asi 38 metrů a váží přes 1000 tun!

Corcovado můžete navštívit pomocí železnice, která se šplhá hustým pralesem přes národní park Tijuca. Socha byla postavena na oslavu 100. výročí nezávislosti na Portugalsku.

Byla navržena architektem Heitorem da Silvou a vytvořena Francouzem Paulem Landowskym. Uvnitř sochy je kaple pro 150 lidí.

Horu navštíví ročně 300 000 domácích i zahraničních návštěvníků. Pohled z vrcholu na centrum Ria, pohoří Sugarloaf, pláž Copacabana.

Fotografie č.1

2. Rusko – Volgograd – Matka vlast – výška 85 m

Matka vlast je monumentální socha, stojící nad Volgogradem. Je součástí Památníku Bitvy o Stalingrad na Mamajevově návrší, tento památník je všeobecně znám pod názvem Mamajevova mohyla. Zpodobněna je jako antická Niké - dívka ve vlajícím rouchu, která v pravé ruce svírá zdvižený meč. Postava na výšku měří 52 metrů a dalších 33 metrů měří její meč. Celková výška sochy činí tedy 85 metrů. Od paty kopce až k samotné soše vede přesně 200 schodů, které mají symbolizovat počet dní Bitvy o Stalingrad.

Celý Památník byl budován od roku 1959, na jeho vybudování měl svůj podíl i legendární velitel obrany Stalingradu maršál SSSR Vasilij Ivanovič Čujkov, který je zde (jako jediný ze všech maršálů Sovětského svazu) i pohřben. Památník byl slavnostně otevřen byl 15. října 1967. Celé toto místo je velmi symbolické z hlediska průběhu Druhé světové války, neboť o Mamajevovo návrší ve Stalingradu byly v průběhu Stalingradské bitvy sváděny velmi urputné pouliční boje, možná nejtěžší pouliční boje v celé lidské historii vůbec. Navíc právě toto návrší označuje symbolický krajní bod, kde došlo k zásadnímu obratu v průběhu Velké vlastenecké války a Druhé světové války vůbec.

Fotografie č.2

3. USA – New York – Socha Svobody - výška 93 m

Socha je vysoká 46 metrů, spolu s 47metrovým podstavcem je tedy vrchol pochodně ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun, v obvodu má 10,6 metru, ústa mají šířku 91 centimetrů. Pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 metru; jen ukazováček je dlouhý 2,4 metru. U nohou Svobody leží rozťatá pouta tyranie. V levé ruce drží socha desky představující vyhlášení nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. července 1776, den vyhlášení Deklarace nezávislosti). I její koruna se sedmi paprsky je symbolem svobody, kterou má vyzařovat přes sedm moří do sedmi kontinentů.

Socha Svobody připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii započatém v roce 1776. Pouze Francie totiž poslala do Ameriky své vojáky. Francouzi chtěli také sochou Svobody vyjádřit sympatie nové republice vzniklé za Atlantským oceánem. Socha stojí na ostrůvku před New Yorkem od roku 1886. Bez podstavce měří po vrchol pochodně 46 m, s podstavcem ční do výšky 93 m. Dnes existuje její zmenšená kopie v Paříži jako připomínka jejího francouzského původu.

Nosnou konstrukci Sochy Svobody navrhnul a zkonstruoval známý francouzský stavitel, mimo jiného, také pařížské Eiffelovi věže - Gustave Eiffell. Nejprve sochař Frédéric Auguste Bartholdi navrhl malý hliněný model, který byl ve výšce dospělého člověka. Druhý model byl vysoký tři metry. Třetí model udělali tak, aby byl čtyřikrát menší než socha ve skutečnosti. Čtvrtý a poslední model začali vyrábět ve skutečné velikosti. Podle modelu byla pak odlita socha z mědi. Hlava byla dokončena až nakonec. Modelem pro ženskou tvář byla Bartholdimu Isabella Eugenie Boyerová, vdova po proslulém výrobci šicích strojů Isaaku Singerovi. Hotová socha byla 4. července 1886 v Paříži slavnostně předána americkému velvyslanci, poté byla rozložena na části, které se do New Yorku dopravily na francouzské lodi. V newyorském přístavu se poté dva roky sestavovala; měděné kusy byly obepnuty kovovými pásy, které bránily poškození. Sestavená socha pak byla umístěna na podstavec, který navrhl americký architekt Richard Morris Hunt. Časem se socha stala symbolem Ameriky.

Fotografie č.3

4. Japonsko – Ušiku – Daibucu – výška 120 m

Ušiku Daibucu je nejvyšší socha Buddhy na světě stojící v Ušiku v prefektuře Ibaraki v Japonsku. Dokončena byla v roce 1995 a ční 120 metrů nad okolní terén (včetně 10 metrů vysokých základů a 10-metrového lotusového podstavce). Návštěvníci se pomocí výtahu mohou dostat do výšky 85 m, kde se nachází vyhlídková terasa.

Socha je pokryta 6 mm silnými pláty bronzu, kterých bylo potřeba celkem 6 000 kusů.

Celý monument je třikrát vyšší a 30-krát objemnější než Socha Svobody.

Detailní rozměry

Hmotnost:
4 000 tun
Délka levé ruky:
18.0 m
Velikost tváře:
20.0 m
Velikost oka:
2.5 m
Velikost úst:
4.0 m
Velikost nosu:
1.2 m
Velikost ucha:
10.0 m
Délka prstu:
7.0 m

Fotografie č.4

 

Patička pro tisk

Dne 28.09.2021 vytištěno ze stránek Obec Poděšín

www: http://archiv.podesin.cz

email: podesin@podesin.cz